Психіка

Чому відбувається творче вигорання, і як цьому протистояти

Все своє життя я займаюся творчістю і працюю з творчими людьми. І, на жаль, нерідко стикаюся з тим, що називається професійним вигорянням, коли людина не просто не хоче більше щось придумувати, створювати, але і будь-яка думка про творчість викликає у нього огиду. Хтось справляється з цим, відпочиває і повертається в професію з новими силами, хтось іде з професії назавжди.

Ілюстрація з відкритою ліцензією на використання. https://pixabay.com

Чому ж так відбувається? Я сама 10 років тому з невимовним задоволенням бралася за замовлення, де потрібно було креативити, щось придумувати, творити, зараз же мої найулюбленіші замовлення – це те, що вимагає тупих механічних дій (на зразок обтравки зображень, чищення, реставрації, технічної ретуші), які я можу виконувати “на автоматі” і одночасно слухати аудіокнигу або музику. Я з задоволенням можу покреативити, коли мені самій подобається замовлення і близька тематика, можу навіть витратити на це замовлення раз в 5 більше часу, ніж у нього закладено, і видати супер результат, однак подібні замовлення зустрічаються вкрай рідко.

Зазвичай, коли в молодості людина вибирає професію, він не бачить її “підводних каменів”, і представляє все зовсім інакше, ніж є насправді. Сьогодні поговоримо про подібних підводних каменях у професії дизайнера, ретушера, цифрового художника, тобто про те, чим ми займаємось в нашій студії. Відразу обмовлюся, що це далеко не повна картина, і в цілому звичайно ж все не так погано, а іноді і дуже навіть добре)) Але, оскільки сьогодні йдеться саме про творчу вигорянні і про те, що до нього призводить, напишу саме про негативні аспекти професії.

Отже.

Коли ти починаєш працювати на замовлення, ти повинен зробити не те, що хочеться тобі, а те, що хоче замовник. А хоче замовник найчастіше таку, вибачте, фігня, що волосся стає дибки. Часто буває так, що дизайнер спочатку робить відмінну, продуману роботу, але у замовника про цій роботі є свої уявлення, і починаються ПРАВКИ, в результаті яких добре зроблена робота перетворюється у повний брєд. Іноді це призводить ось до таких діалогів:

Скріншот з недавньої листування із замовником.

А ще.

Якщо тобі абсолютно не цікава тема, ти повинен видавлювати з себе креатив і змушувати мозок придумувати те, що викликає в тебе відразу.

Ти повинен вписуватися в терміни. Нікого не цікавить, чи є у тебе натхнення чи ні, хочеться тобі вигадувати щось зараз чи ні, ти зобов’язаний придумати хороший дизайн в потрібний термін, що автоматично перетворює творчість в рутину.

Ти змушений вислуховувати критику. У студії це легше, коли є менеджер, який є свого роду амортизатором між замовником і дизайнером. Іноді замовник просто виливає відро помиїв, який менеджер переробляє в не образливий і конструктивний текст, після якого дизайнер зробить все так, як треба. Іноді, якщо відправити людині те, що реально написав замовник про його роботу, у нього просто опустяться руки, і він відмовиться від такого замовлення. У досвідчених дизайнерів та ретушеров подібні негативні відповіді зводяться до мінімуму, але навіть у найкращих хоча б раз у рік буває подібний замовлення.

Замовник неадекватно оцінює роботу. Приміром, нещодавно прийшов досить складне замовлення. Оцінила його досить дорого, відповідно до того, скільки часу буде потрібно на виконання. Замовник вважав цю суму ну дуже великий, написав: “Тут роботи знає людині на дві години”. Насправді роботи для знаючої людини з 15-річним досвідом реально на 4 повних 8-годинних робочих дня. Замовник цього не розуміє, і в таких випадках марно щось пояснювати. При цьому він хоче, щоб людина дуже якісно зробив роботу, 4 дні сидів над його проектом і отримав за це оплату, як за 2 години роботи. На жаль, подібне зустрічається дуже часто. Природно, що в подібних випадках завжди відмовляємося від замовлення.

А ще є недобросовісні замовники, які просто не оплачують роботу. Навіть зараз, коли у нас вивірено кожна дія і ризики мінімізовані, знаходяться унікуми, які спочатку не читають коротко прописані правила і дуже дивуються, коли отримують готову роботу з нанесеним водяним знаком. Далі починаються спроби обманним способом отримати оригінал, і коли вони провалюються, замовник зникає, не оплачуючи залишок. Іноді повертається і оплачує через кілька тижнів. Іноді просто пропадає, зробивши замовлення, і пише через пару місяців, як ні в чому не бувало: “ой, вибачте, а я їхав”, “а у нас грошей не було”. А навіщо, питається, тоді робив замовлення і витрачав чуже часом?!

Є просто важкі в спілкуванні люди, які витягають всі соки при спілкуванні. Є неможливі перфекціоністи, які доведуть будь-якого ретушера до сказу у прагненні до ідеального ідеалу. Є істерички, початківці писати масу образ на те, що не відповіли на їх повідомлення в ту ж секунду, при тому, що вони написали в три години ночі в неділю. Додамо “колишня концепція вже не актуальна, треба все переробити”, “директор пішов у відпустку, тепер будемо чекати, поки він повернеться, щоб закінчити роботу”, “мені потрібно дуже терміново, але оплатити я зможу тільки через два тижні” і т. п. Я вже звикла до подібного неадеквату, навчилася дивитися на це спокійно, ніяк не реагувати, ввічливо розрулювати і відмовляти. Це настає вже після вигоряння, коли ти возрождаешься до життя, приймаєш ситуацію як є і просто живеш.

І ось так бажання створювати, потреба у творчості повільно і вірно вбивається рутиною, негативом, тупістю, непорядністю. Я помітила, ніж талановитий чоловік, тим більше він уразливий, тим складніше він сприймає всі вищеописані випадки і частіше впадає в депресію. У студії дизайнера або ретушеру працювати набагато легше, коли є менеджер, який бере на себе весь цей негатив, переробляє її та видає дизайнеру тільки конструктивно складені, адекватні завдання і відкидає все сміття. Фрілансерам ж доводиться випробувати на собі всі принади роботи з замовником.

Ще одна вагома причина вигоряння, це коли людина звалює на себе занадто багато роботи, позбавляючи себе сну і відпочинку. Іноді це визначається дійсно важкими життєвими обставинами. Але в цьому випадку творчість неминуче перетворюється на ремесло, ні про яку радості та натхнення від роботи тут не може бути й мови.

Тепер про те, як з цим всім жити, коли йти з професії – не варіант. Мені допомагає елементарний відпочинок, коли я просто відключаюся від професійної діяльності і займаюся геть іншими справами. Обов’язково потрібна підзарядка, нові враження, нові емоції, зміна діяльності, іноді – просто тупий відпочинок на дивані за телевізором. Люди часто ображаються, коли я не відповідаю на повідомлення в неділю. Ну вже вибачте, неділя мені необхідно, щоб відновитися, щоб я могла відповідати на ці повідомлення в усі інші дні тижня, інакше я цього не зможу.

Фотографія з відкритою ліцензією на використання. https://pixabay.com

Для творчих людей найкраща підзарядка – природа, подорожі, мистецтво. Можна просто виїхати за місто, прогулятися, і це дасть сил на весь тиждень. Закриті театри і виставки? Почитайте хорошу книгу, подивіться фільм. Прийміть ванну, випийте кави)) І взагалі, напишіть список того, що вас заряджає, дає настрій і сили, а потім заглядайте в цей список по мірі необхідності.

Скажу банальну річ, але саме ці банальні речі дуже багато ігнорують: здоровий сон, режим сну і відпочинку, правильне харчування, фізична активність, прогулянки на свіжому повітрі. Я бачила дуже багато випадків, коли саме ігнорування цих усім відомих пунктів призводило до повного психічного і творчому вигоряння, і як елементарне налагодження режиму дня буквально відроджувало людини зі стану напівсонної депресивної амеби до активної діяльності. Дуже допомагає йога, медитація, духовні практики.

Ілюстрація з відкритою ліцензією на використання. https://pixabay.com

І ще потрібна віддушина, творчість, в якій ви робите тільки те, що хочеться вам: не на замовлення, не підлаштовуючись під цільову аудиторію, а просто за велінням серця, так, як хочеться тільки вам. В години роботи над власним творінням відбувається неймовірна підзарядка. Вкладаючи свою енергію в те, що вам подобається, ви отримуєте тому в десятки разів більшу енергію, що живить вашу душу. І тільки в таких, власних проектах, ви можете проявити свою справжню природу.

Це буде оцінено по достоїнству, невідомо, але якщо це потрібно вашій душі, значить, це – найважливіше, що ви можете зробити, і неважливо, як це оцінять інші люди, зрозуміють або не зрозуміють. Важливо тільки те, що особисто вам дає цей процес. А якщо ви ще отримаєте зворотний зв’язок і ваше творіння сподобається іншим, якщо ви отримаєте визнання, ви відчуєте неймовірну щастя і небувалий творчий підйом. У подібних випадках вигоряння ніколи не настане, йому просто не буде місця у вашому житті.

Читайте також:

Будемо дуже вдячні за лайк і підписку)

Related posts

Leave a Comment