Психіка

Ознаки професійного емоційного вигоряння

Емоційне або професійне вигорання – підступний феномен. Воно непомітно підкрадається, а б’є наповал. Давайте розберемося по порядку, що це таке і як з ним боротися, з нашим спільним ворогом. Так, щоб «не було мучительнобольнозабесцельнопрожитыегоды.»

Емоційне або професійне вигорання – це стан емоційного виснаження і фізичного стомлення. Воно розвивається як наслідок постійних стресів, провокує втрату інтересу до контактів з людьми (клієнтами та колегами, рідними та друзями).

Як дізнатися, що вигоряння настав? Прийшла біда, відчиняй ворота.

Фізіологічні ознаки емоційного вигорання

 • Якщо вас переслідує безсоння, відчуття постійної втоми і слабкості, навіть якщо нічний сон мало допомагає, якщо вранці ви прокидаєтеся розбитим і незадоволеним – пора приймати заходи.
 • Якщо ви помічаєте за собою зниження сприйнятливості, притуплення почуттів, втрату інтересу до нового, зниження страху перед небезпекою – пора бити у всі дзвони.
 • А далі більше. Різка втрата або збільшення ваги (виснаження від хвилювань або заїдання як спроба відволіктися від стресових переживань.
 • Відчуття небезпеки, яке супроводжує стрес, може призвести до хронічних м’язовим напруженням.

Крім того, помітними стають емоційні відхилення:

 • почуття пригніченості і байдужість («життя не вдалося!»);
 • нервові «зриви», раптового спалаху гніву, дратівливості, невдоволення («вихід із себе») або, навпаки, «відхід у себе» (відособленість, відчуженість);
 • зниження самооцінки, невпевненість у собі, відчуття приреченості («Всім не догодиш, тоді навіщо старатися?!»).

За іронією долі емоційні відхилення стають помітні спочатку оточуючим, а тільки потім вам самим)

Стають очевидними поведінкові прояви вигорання:

 • виконувати звичний обсяг роботи працівникові стає все важче і важче;
 • зниження ентузіазму, байдужість співробітника до виконання робочих обов’язків;

У процесу емоційного та професійного вигорання є свої стадії розвитку:

 1. Постійна втома і безсоння («Я сильний, я впораюся, витримаю сверхнагрузки» – ресурси ще є);
 2. Невдоволення, дратівливість, спалахи гніву («Це не зі мною проблема, а з іншими» – ресурси витрачаються не тільки на роботу, але і на злість);
 3. Апатія, втрата концентрації і відволікання на сторонні заняття («Раз я нічого не можу тут поробиш, займуся чимось легким» – спроба заповнити ресурси в зоні приємного);
 4. Зниження імунітету і погіршення здоров’я («Ні, це не я саботирую навантаження, це здоров’я шаліт» – по суті, це легальний спосіб відмовитися від роботи, і реалізувати потребу організму у відпочинку і відновлення ресурсів);
 5. Сплески жалості до себе, почуття провини і образи («Ресурси вичерпані, пожалійте мене» – по суті це регресія в дитяче безпорадний стан).

Якщо ви помітили щось з перерахованого в списках – це привід відкласти найневідкладніші справи і зайнятися собою і своїм здоров’ям і самопочуттям.

Запис на консультацію за тел. 84952266880 або 89055656655
Як стати професійним расстановщиком
Розклад центру “Ольвія” на сайті

Related posts

Leave a Comment